שבוע 10

כל המידע על מה שקורה לך ולעובר בזמן שבוע 10 להריון - בדיקות הריון, תזונת הריון וטיפים לאמא שבדרך. שבועות הריון: שבוע 10

מה עובר עלייך: שבוע 10

שבוע 10 מתוך 40 שבועות הריון כבר עברת והבגדים שלך נהיים צמודים יותר באזור המותניים. את רצה לשירותים המון פעמים ביום (אם לא להטיל שתן אז כדי להקיא), קשה לך להרים את ראשך מהכרית בבוקר, את גוררת את רגלייך ואיך שאת מגיעה הביתה בערב את מתה מיד להיכנס למיטה! מברוק, את בהריון!

עייפות בזמן הריון היא סימפטום נפוץ ביותר, במיוחד בטרימסטר הראשון. אין מה לעשות, כנראה שליצור תינוק זו עבודה קשה ומעייפת... במהלך הטרימסטר הראשון נוצרת בגופך השליה, המערכת תומכת-חיים של עוברך, לחץ הדם שלך ורמת הסוכר בדם יורדים כעת, בזמן שההורמונים וקצב חילוף החומרים של עוברך עולים משמעותית.

בתקופה זו של ההריון חשוב במיוחד שתשמרי על עצמך. בשלושת החודשים הראשונים של ההריון התפתחות העובר היא מאוד משמעותית וקריטית, לכן עליך להימנע מכל התרופות האפשריות ומכל מיני פעולות חריגות. אפילו מצביעת שיער עליך להימנע - החומר הכימי בצבע עלול לחדור לגופך דרך הקרקפת.

מה עובר על העובר: שבוע 10

אורך העובר שלך הוא כ-27-37 מ"מ ומשקלו כארבעה גרם. בשבוע 10 להריון מגיע לו מזל טוב - הוא סיים את השלב העוברי המוקדם. ראשו מתרומם וכל גופו יותר מפותח כעת. האוזניים כבר דיי בולטות, ואיברים חדשים מופיעים כגון הכבד, הטחול וכיס המרה.

כעת, כשהשרירים מתחילים להופיע בגופו, העובר שלך יכול לעתים לעשות תנועות קטנות למרות שאת לא תרגישי בהן, לפחות לא במהלך החודשיים הקרובים. כעת אולי מוקדם מדי להרגיש, אבל לא מוקדם לשמוע - הלב של עוברך מפותח מספיק וכעת ניתן לשמוע את פעימות ליבו עם דופלר - בדיקת האולטרה סאונד שמגבירה את הצלילים שיוצר לב העובר.

במהלך בדיקת האולטרה סאונד, אל תילחצי אם הרופא שלך לא יצליח למצוא את פעימות הלב של העובר - זה כנראה אומר שהביישן מתחבא בפינת הרחם או נמצא בתנוחה המקשה על מציאת הפעימות. בכל מקרה, בשבועות הבאים ניתן יהיה בוודאות לשמוע את פעימות הלב בעזרת הבדיקה.

מעקב הריון, בדיקות הריון: שבוע 10

בין שבוע 10 להריון לשבוע 14 להריון יש לעשות בדיקת שקיפות עורפית - בדיקת אולטרה סאונד שמטרתה לזהות נשים בעלות סיכון גבוה ללדת תינוקות עם הפרעות כרומוזומליות כגון תסמונת דאון, מומי לב ועוד. במהלך בדיקת שקיפות עורפית נמדד גודל העובר ונמדד עובי אזור שקוף לגלי קול הנמצא בעורף העובר ובו נמצא נוזל צווארי לימפטי. בעזרת נתונים אלו כולל גיל האישה מחשבים את סיכויי העובר להיות נשא של מספר פגמים כרומוזומליים הקשורים במערכת העצבים.

עליך להיוועץ עם רופא על כל נטילת תרופה. בתקופה זו, שבה העובר בהתפתחותו הקריטית, חשוב במיוחד להימנע מעישון, אלכוהול, וכמובן סמים למיניהם. עליך גם להימנע ממגע עם בעלי חיים, או לפחות לנקוט צעדי בטיחות, בגלל הווירוס טוקסופלזמה שמסוכן להריון. כמו כן, עליך לא להתקרב לילדים ואנשים חולים כדי לא להידבק במחלות.

לשבוע 11


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר