שבוע 19

כל המידע על מה שקורה לך ולעובר בזמן שבוע 19 להריון - בדיקות הריון, תזונת הריון וטיפים לאמא שבדרך. שבועות הריון: שבוע 19

מה עובר עלייך: שבוע 19

שבוע 19 להריון תופס אותך כשגודל הרחם שלך משנה את הצורה בה פועל על גופך כוח המשיכה. הגב התחתון שלך נמשך קדימה, בזמן שהבטן שלך נמשכת קדימה ולמטה. הוסיפי לזה את השינויים שההורמון רילקסין גורם בגופך ותקבלי כאבי גב.

הנה הצעה: במקום להפחית את כאבי הגב כשאת תקועה בישיבה ממושכת על הספה, את יכולה ללכת ליוגה הריון או לשיעורי פילאטיס, שניהם עוזרים לשחרר את עמוד השדרה מהמתחים. כמו כן, גם יוגה הריון וגם פילאטיס עוזרים לשיפור האנרגיה ומצב הרוח, מה שיעזור לך להתמודד עם ההריון ותופעותיו טוב יותר.

שבוע 19 להריון הוא חלק מאותם שבועות הריון המהווים תקופה יחסית שקטה בהריון. הבחילות וההקאות כבר עברו בערך בשבוע 16 להריון ועדיין אין לך קשיי נשימה שכנראה יתחילו רק בטרימסטר השלישי.

יתכן שכעת את יותר רגועה מאחר שלחץ הדם שלך נמוך. לחץ הדם נמוך יותר במהלך כל ההריון כי יש תנגודת נמוכה של כלי דם, כלומר כלי הדם יותר גמישים ורופפים.

גם עור הגוף שלך עובר שינויים לא מעטים. השינויים שעל עורך אינם אמורי לעורר דאגה, הם יעברו כשיסתיים ההריון. נקודות על הפנים, קו על הבטן התחתונה, נקודות באזור העליון של הזרועות, פריחה או שומות שהתכהו, הם כולם שינויים נורמליים הקשורים בעלייה באסטרוגן, ההורמון הנשי שבגופך.

עכשיו, כשאת בעיצומו של הטרימסטר השני ואת מרגישה ונראית טוב, אל תבזבזי את זה - היפגשי עם חברים (הם מתגעגעים אליך מאז שהזזת את שעת השינה שלך לשבע בערב), תכנני ארוחה רומנטית עם בן הזוג ועשי כושר. את תתגעגעי לדברים אלה לאחר הלידה.

מה עובר על העובר: שבוע 19

בשבוע 19 להריון אוזניו של העובר שלך כבר די מפותחות והוא כבר יכול לשמוע אותך מדברת. את לא צריכה להפסיק לדבר שטויות כבר עכשיו, אך כדאי שתתחילי לשקול את זה. בשבוע זה מתחילה ההתגרמות - יצירה והתקשות העצמות בגופו. חושי הריח, הטעם, הראיה והשמיעה כולם בתהליך התפתחות כעת.

בתקופה זו העובר פיתח כבר דפוסי שינה קבועים הדומים לאלה של תינוק שזה עתה נולד. לעוברים רבים יש כבר עכשיו תנוחת שינה מועדפת: חלק מהעוברים מעדיפים לנמנם עם הסנטר על החזה, בעוד שאחרים מעדיפים לנום כשראשם מוטל לאחור. לפי מחזורי השינה של העובר בגופך את תוכלי לדעת האם הוא יהיה ילד/ה היפראקטיבי/ת או דווקא רגוע ושקט.


מעקב הריון, בדיקות הריון: שבוע 19

בין שבוע 16 ל-20 עליך לעבור בדיקת חלבון עוברי (סקר ביוכימי). זוהי בדיקת סינון שנועדה לאתר הריונות בעלי סיכון למומים בעמוד השדרה של העובר וכן לאמוד את הסיכון לעובר הסובל מתסמונת דאון.

בנוסף, את יכולה להתחיל לברר על סקירת מערכות מאוחרת, שהיא למעשה בדיקת אולטרה סאונד מקיפה. מדובר בסקירה משלימה לסקירה המוקדמת, אם כי ישנן נשים הבוחרות להסתפק בסקירה זו (המאוחרת) בלבד. הבדיקה מומלצת מאוד גם במידה ובוצעה סקירת מערכות מוקדמת, על מנת לוודא שלא התפתחו מומים מולדים במהלך השבועות שעברו מאז הסקירה המוקדמת.

במידה וטרם בוצעה סקירת מערכות מוקדמת, מומלץ שתעברי את סקירת המערכות המאוחרת מהשבוע הנוכחי ועד לשבוע 22 להריון. לבדיקה קיימות מגבלות הקשורות במבנה הגוף של האישה, למשל היא קשה יותר אצל נשים בעלות עודף משקל.


לשבוע 20


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר