שבוע 24

כל המידע על מה שקורה לך ולעובר בזמן שבוע 24 להריון - בדיקות הריון, תזונת הריון וטיפים לאמא שבדרך. שבועות הריון: שבוע 24

מה עובר עלייך: שבוע 24

שבוע 24 להריון הוא תקופה של שינויים החלים בכל המערכות הגוף שלך - מערכת כלי הדם, השתן, הלב, חילוף החומרים, המשקל ובעיקר שינויים הורמונאליים. זהו רצף שינויים שמתרחש בכל הגוף.

ככל שאת מתקרבת לטרימסטר השלישי של ההריון, העליה במשקל מהירה יותר, משום שכל השינויים ההורמונאליים שעוברים עליך, הם כאלו שיש להם השפעה על המשקל. בשבוע זה תכיפות מתן השתן ממשיכה להתגבר, זאת משום שהרחם לוחץ על שלפוחית השתן. גם העצירות הולכת וגדלה מכמה סיבות: העצלות של מערכת העיכול שמתגברת, הברזל שאת לוקחת וגורם לעצירות, את פחות פעילה ולעתים את לא שותה מספיק.

בנוסף, לקראת שבוע 24 להריון את מתחילה לחוש יותר ויותר את התכווצויות השרירים ברגליים ולעתים גם בידיים. הסיבה היא מחסור יחסי בסידן שמשפיע על החומר שאחראי למנגנון התכווצות השריר.

מה עובר על העובר: שבוע 24

העובר שלך ממשיך להתפתח והוא כבר ממש בן אדם קטנטן. יש לו את כל מערכות הגוף החיוניות אך עדיין לא כולן בשלות. משקלו בין 600 ל-700 גרם ואורכו כ-30 ס"מ.

העובר זז ומבצע תנועות ידיים ורגליים ואת כבר מרגישה את התזוזות. אם את בהריון ראשון שלך, את מרגישה את התזוזות החל משבוע 20 להריון בערך, אם את בהריון שני ויותר, תרגישי זאת עוד לפני. אם את בעלת עודף משקל, תרגישי זאת בשבועות הריון מאוחרים יותר.

הצרכים של עוברך הולכים וגדלים משבוע לשבוע והוא מקבל את מבוקשו דרך השלייה ודרך כלי הדם הטבורי. כמות השתן שלו ממשיכה לעלות ככל שהוא גדל.

מעקב הריון, בדיקות הריון: שבוע 24

שבוע 24 הוא בדיוק הזמן לעשות בדיקות ספירת דם של הטרימסטר השני, בדיקת שתן כללית ותרבית וכמובן בדיקת העמסת הסוכר (GCT).

ספירת דם היא בדיקה המעניקה מידע על זיהומים ודלקות, על מצבים של חסר דם (אנמיה) ועל הפרעות המטולוגיות שונות. בדיקת ותרבית שתן מאפשרות להעריך את תפקוד הכליות ומאפשרות לזהות מרכיבים בשתן, המעידים על תהליכי דלקת ומחלות שונות.

את בדיקת העמסת הסוכר (GCT) עליך לבצע בין שבוע 24 להריון לשבוע 26 להריון, במטרה לשלול הסיכוי לסוכרת הריונית. סוכרת הריונית היא מחלה בה לוקות שלוש עד חמש נשים מתוך 100 נשים בהריון. בבדיקה זו תתבקשי לשתות 50 גרם תמיסת סוכר ולאחר כשעה תילקח ממך בדיקת דם.

בזכות השינויים ההורמונליים בשבוע זה, ניתן לחשוף נטיה לסוכרת אצל נשים בעלות נטיה זו. חשוב לדעת, כי לא ניתן למנוע סוכרת הריונית, אולם על מנת להפחית את הסיכון, מומלץ לשמור על תזונה מאוזנת במהלך ההריון ולא להעלות במשקל מעבר למומלץ: כ-12 ק"ג בכל ההריון, תלוי במשקל ההתחלתי.


לשבוע 25


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר