שבוע 34

כל המידע על מה שקורה לך ולעובר בזמן שבוע 34 להריון - בדיקות הריון, תזונת הריון וטיפים לאמא שבדרך. שבועות הריון: שבוע 34

מה עובר עלייך: שבוע 34

ידעת שהאורך בס"מ שבין הקצה העליון של עצם הערווה שלך (הנקראת גם עצם החיק), לבין הקצה העליון של הרחם הוא בערך שווה למספר שבועות ההריון שעברת? אז השבוע הרופא שלך סביר להניח ימדוד שם 34 ס"מ.

את בטח בשבועות האחרונים חשה צירי ברקסטון, אבל הם עשויים להתגבר כעת. בדרך כלל הם צירים לא סדירים. בתקופה זו יתכן שאת סובלת מבעיות שינה - ישנם כאלו שסבורים כי בעיות השינה הן דרך הטבע להכין אותך לחיים עם התינוק החדש שלא יניח לך לישון בקלות, וישנם אחרים שמעריכים כי בעיות השינה נובעות מהדאגה שלך בנוגע לבריאות התינוק, ללידה ולהורות. כמו כן, ישנן כמה סיבות פיזיות לבעיות השינה בהריון, כמו למשל, ללכת לשירותים כל 45 דקות וכאבי הגב שמענגים אותך.

אם את רוצה לישון טוב, נסי להגביל במעט את צריכת הנוזלים לפני השינה, ולכי לישון רק כשאת באמת עייפה. כמו כן, מומלץ לכל אישה בשלב זה ללמוד בעל פה את כל מה שצריך לדעת על הלידה ולהיות מוכנה ל"פרויקט הגמר".

בתקופה זו את כבר צריכה להחליט כיצד תזיני את תינוקך כשייוולד. אם את בוחרת בהנקה, מומלץ כי תתחילי כעת לקרוא על הנקה, בדקי על קבוצות תמיכה להנקה וכו', היכנסי לפורומים של הנקה באינטרנט ועוד. כמו כן, בשבוע מתקדם כזה אולי כבר כדאי לך להתחיל לבחור את רופא הילדים אליו תיקחי את התינוק שלך.


מה עובר על העובר: שבוע 34

משקלו הממוצע של העובר שלך כעת הוא כ-2.3 ק"ג ואורכו כ-41 ס"מ. נתונים אלו לא מדויקים, משום שבהריון המתקדם יש יותר מקום לשינויים במשקל ובאורך הממוצעים, מאשר בתחילת ההריון.

תינוקך מעלה במשקל במהירות בזק, כל המערכות בגופו כבר קיימות זמן רב, וכעת הן רק עוברות חיזוקים סופיים. את בוודאי חשה את תנועות העובר חזק כעת. באופן תקין, עליך לחוש בתנועות העובר בתקופה זו לפחות אחת ל-20 דקות.

יתכן שתינוקך כבר עשה את הסלטה שהכניסה אותו לעמידת מוצא עם הראש לכיוון מטה, ויתכן שהוא עומד לעשות אותה בקרוב. אם כבר עכשיו הוא יוולד, יש לו סיכוי טוב לשרוד, והסיכויים שיסבול מקשיי נשימה של פגים, דיי קטנים.


מעקב הריון, בדיקות הריון: שבוע 34

פרט לבדיקות שגרתיות כגון: הערכת משקל עובר, ספירת דם, בדיקת כמות ברזל בדם ובדיקת שתן, ניתן לבצע בתקופה זו בדיקת GBS - משטח וגינאלי שנועד לבדוק חיידקים מסוג סטרפטוקוקוס, "Group B Streptococ". זוהי לא בדיקת חובה, אבל נשים רבות מבקשות לעשות אותה.

בדיקת GBS נעשית לרוב בשבועות 35-37, אך ניתן לבצע אותה החל משבוע 31 בערך. הבדיקה נועדה לאתר חיידקים המצויים בנרתיק, הם אינם מסוכנים לאישה, אך יש בהם סיכון גדול לעובר, שיכול להידבק בהם בזמן המעבר בתעלת הלידה במהלך הלידה. יש להקפיד שהתינוק לא ידבק בחיידקים אלו, משום שהדבר מאוד מסוכן עבורו בשלב זה, והוא עלול להיוולד עם מחלות שונות. במידה ונמצא שהאם נושאת את החיידקים מתבצע טיפול מיוחד במהלך הלידה (ולא במהלך ההריון), במטרה למנוע את הידבקות התינוק.

אם את בהריון בסיכון, למשל אם קיימת ירידה בתנועות העובר, מומלץ בשבועות 34-35 לבצע בדיקת מוניטור עוברי (נקראת גם ניטור עוברי, NST - non stress test). בבדיקה זו בוחנים האם קיימים רמזים למצוקה עוברית.

בדיקת מוניטור עוברי נעשית עם מכשיר המונח על בטן האישה, ובודק את דופק העובר במשך 20 דקות. באמצעות הבדיקה, שנחשבת ללא מסוכנת ולא מכאיבה, ניתן להעריך את רמות החמצן העוברות מהשליה אל מוח העובר. לעתים עושים בדיקה זו לנשים שלא בהריון בסיכון, במטרה להעריך האם יש פעילות עוברית וצירים.

לשבוע 35


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר