שבוע 4

כל המידע על מה שקורה לך ולעובר בזמן שבוע 4 להריון - בדיקות הריון, תזונת הריון וטיפים לאמא שבדרך. שבועות הריון: שבוע 4

מה עובר עלייך: שבוע 4

שבוע 4 להריון הוא הזמן לרכוש ערכת בדיקת הריון ביתית, משום שכעת את יכולה לדעת שאת בהריון. בשבוע 4 להריון מתפתחת רקמת התאים החשובה הנקראת "טרופובלסט", המקשרת בינך לבין העובר. כמו כן, מתחיל להיווצר "הדיסק הגרמינלי" שהוא ההתחלה של העובר. רקמת הטרופובלסט יוצרת קשרי דם טובים עם רקמתך לצורך הזנה של העובר וזו ההתחלה של מחזור הדם הרחמי-שלייתי.

לקראת סוף שבוע 4 את מתחילה להרגיש תחושת "מלאות" בבטן התחתונה ובאגן, תחושה של גודש כללי בגוף ו/או בשדיים, אם כי עדיין לא עליה במשקל. במקרים נדירים יותר ישנם כבר עכשיו שינויים במצב הרוח כגון עייפות, חוסר סבלנות ולחץ. התחושה דומה לתחושה שלפני מחזור אצל חלק מהנשים, אלא שהמחזור לא מופיע ולעומת זאת, תחלנה בקרוב בחילות הריון. בנוסף, נשים רבות מעידות כי הן חשות צורך דחוף ותכוף להטיל שתן.

מה עובר על העובר: שבוע 4

בשבוע 4 להריון הביצית מפוצלת לשני חלקים עיקריים - אחד הופך להיות השלייה והשני הופך להיות העובר עצמו. גודל העובר שבתוכך הוא 2-3.5 מ"מ בלבד. השינויים בצורת גוף העובר בזמן שבוע 4 להריון גדולים - הוא הופך צורתו מישרה למעט מכופפת, דמוי האות C, הדיסק הגמינלי מתפתח ותאים שונים מקבלים על עצמם מטרות שונות, כך שכל תא ייצור איבר אחר בגוף העובר.

בשבוע 3 ו-4 להריון, במידה ויש פגיעה בעובר (כתוצאה מתרופות שונות שאת לוקחת, למשל), תיתכן אחת משתי האפשרויות:

1. העובר ימשיך להתפתח וישאר תקין ללא מומים כתוצאה מהחשיפה לפגיעה.

2. העובר ייפגע ואז ההתפתחות מפסיקה לגמרי, כלומר לא נשאר עובר עם מומים. תופעה זו נקראת לעתים, "הכל או לא כלום".מעקב הריון, בדיקות הריון: שבוע 4

שבוע 4 להריון, כאמור, הוא הזמן בו את יכולה לדעת בוודאות האם את בהריון או לא, לכן מומלץ לרכוש ערכת בדיקת הריון ביתית ולדעת את התשובה, או להמתין עוד כשבוע ולהיבדק אצל הגינקולוג שלך. הבדיקה האמינה ביותר היא בדיקת דם הבודקת את קיום הורמון ההריון BHCG ואת כמותו בדם.

בדיקת הריון זו יכולה להראות הריון כבר שלושה ימים לפני מועד הווסת, שכמובן לא מגיעה במידה ואת בהריון. בדיקת אולטרה-סאונד אינה יעילה בשלב זה באבחון הריון, אלא רק לקראת סיום שבוע 5 להריון, או אז רקמת ההריון גדלה וניתן להתחיל לראות את שק ההריון. לכן גם אין צורך עדיין לפנות לבדיקת הרופא. לאחר שתעשי בדיקת הריון ותגלי שאת בהריון, תישָלחי לעשות בדיקות שונות נוספות.

לשבוע 5


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר