שבוע 37

כל המידע על מה שקורה לך ולעובר בזמן שבוע 37 להריון - בדיקות הריון, תזונת הריון וטיפים לאמא שבדרך. שבועות הריון: שבוע 37

מה עובר עלייך: שבוע 37

את כבר בהריון מתקדם, בשלב זה מומלץ שתהיי כבר אחרי סיורים בחדרי הלידה השונים, ותדעי היכן את רוצה ללדת. כמו כן, מומלץ שבימים אלו תקדישי מחשבה להנקה וחשיבותה. לעתים בתקופה זו שק ההריון דולף או שהתבקע, והתינוק נותר עם פחות מי שפיר. לרוב מי השפיר בוקעים במהלך הלידה עצמה, אולם יתכן שירדו לך המים לפני כן. יתכן גם שתבחיני בהפרשות מרובות, אל תילחצי, פשוט גשי להתייעץ עם הרופא.

בתקופה זו את מרגישה את העובר באופן משמעותי יותר מבעבר, ואת מבחינה בתזוזות ובפעילות ברחם. מצב הרחם ומיקום העובר הם לא מוחלטים - תמיד יתכנו שינויים, ואם בבוקר נראה שאת רחוקה מלידה יתכן שבערב תהיי מאוד קרובה אליה, לכן, התכונני לכך.

בשבוע 37 יש לשים לב לתנועות העובר במהלך היום והלילה, ולשכב בלילה על צד שמאל, או על הגב עם רגליים מורמות מעט למעלה על ידי כרית לספיגת בצקות ברגליים. תנוחות אלו משפרות את זרימת הדם בגוף שלך ושל עוברך ומסייעות לעיכול ולנשימה.


מה עובר על העובר: שבוע 37

התינוק שלך שוקל קרוב לשלושה ק"ג ואורכו מגיע לכ-45 ס"מ, גדילתו נעצרת באופן דרמטי בשבוע הזה, וכעת הוא עסוק באימון בנשימה בכוחות עצמו על ידי נשיפה לתוך הנוזל העוברי. אגב, הוא עשוי לגהק בעקבות זאת. אם תינוקך ייוולד בשלב זה, סביר להניח שהכל יהיה תקין, כיוון שהוא נחשב כמי שעבר את כל תקופת ההריון מבחינת התפתחותו, והוא בשל ליציאה החוצה.

תהליך התגרמות העצמות נמצא כבר כמעט בסיומו, אך חלק מהעצמות נותרות רכות עד ללידה. עצמותיו של התינוק מכילות סחוס רב ולכן הוא בעל שלד גמיש יותר, דבר המקל בתהליך היציאה מהרחם. ולגבי הבעיטות הקטנות שלו, שמעט מתחזקות פתאום - יום אחד עוד תתגעגעי אליהן.


מעקב הריון, בדיקות הריון: שבוע 37

בשלב זה של ההריון יבדוק הרופא את צוואר הרחם שלך ואת מידת התרחבותו - גודל ה"פתיחה". כמו כן, הוא יבחן את מרקמו והלחות שבו – שמעידים גם הם על הבשלות ללידה. במקביל יבדוק הרופא את מיקומו של התינוק ביחס לרחם - האם הוא בפוזיציה מוכנה ליציאה, האם הוא קרוב לפתח האגן - דבר שמעיד על קרבה ללידה. אל תשכחי, הלידה מגיעה עם פתיחה של 10 אצבעות.

בדיקות המעקב השגרתי שמבוצעות בשלב זה הן בדיקת ספירת דם על מנת לבדוק רמת המוגלובין, בדיקת שתן כללית ותרבית ועוד. ניתן לבצע בתקופה זו בדיקת GBS - משטח וגינאלי שנועד לבדוק חיידקים מסוג סטרפטוקוקוס, (Group B Streptococ). זוהי לא בדיקת חובה, אבל נשים רבות מבקשות לעשות אותה. בדיקת GBS נעשית לרוב בשבועות 35-37, אך ניתן לבצע אותה החל משבוע 31 בערך. הבדיקה נועדה לאתר חיידקים המצויים בנרתיק. הם אינם מסוכנים לאישה, אך יש בהם סיכון גדול לעובר, שיכול להידבק בהם בזמן המעבר בתעלת הלידה במהלך הלידה.

במידה ונמצא שהאם נושאת את החיידקים מתבצע טיפול מיוחד במהלך הלידה (ולא במהלך ההריון), במטרה למנוע את הידבקות התינוק. כמו כן, יש לבצע בדיקת אולטרה-סאונד לשם הערכה ביומטרית אחרונה ובדיקת משקל הילוד לפני לידה.


לשבוע 38


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר