שבוע 11

כל המידע על מה שקורה לך ולעובר בזמן שבוע 11 להריון - בדיקות הריון, תזונת הריון וטיפים לאמא שבדרך. שבועות הריון: שבוע 11

מה עובר עלייך: שבוע 11

שבוע 11 להריון מעלה בעיה חדשה: ייתכן שקשה לך לצחצח שיניים בלי לחוש שאת עומדת להקיא או להיחנק. למרות זאת, עליך להקפיד על צחצוח שיניים משום שהיגיינת פה לא טובה, במיוחד בתקופת הריון, עלולה להוביל למגוון בעיות כגון דלקות חניכיים ומחלות שיניים נוספות. כמו כן, נמצא קשר בין היגיינת פה לא טובה במהלך הריון ללידת תינוקות פגים או בעלי משקל נמוך.

את משיכה לסבול מבחילות הריון, הקאות, צרבת ותסמינים נוספים המלווים אותך כבר כמה שבועות. החזיקי מעמד, בסביבות שבוע 13 להריון התופעות הללו מתפוגגות לאיטן ואת תשובי לקו הבריאות שהיית בו לפני ההריון.

ההורמונים הגועשים בגופך יכולים להשפיע על מצבך הרגשי, אז התכונני לחודשים הבאים בהם תחווי מצבי רוח קיצוניים. אם את חשה דיכאון או עצב רב, התייעצי עם רופאך בנושא, משום שבעיית דיכאון בהריון היא דבר דיי נפוץ, ויש לה טיפולים טובים. כמו כן, קחי בחשבון ששינויים קטנים ופשוטים בתזונה או בכושר הוכחו כמסייעים בהפחתת דיכאון.

אמנם עדיין לא רואים עליך (במידה וזהו ההריון הראשון שלך) בטן מבצבצת, אך אל דאגה, הרחם שלך גדל עם הזמן וכעת הוא ממלא את אגן הירכיים - גם אם את לא רואה אותו.

מה עובר על העובר: שבוע 11

שבוע 11 להריון עד שבוע 20 להריון הם שבועות הריון קריטיים מבחינת התפתחות וגדילת העובר. כעת אורך העובר שלך הוא כחמישה ס"מ ומשקלו כ-10 גרם, אך בשבועות הקרובים הוא יגדל בצורה מהירה ביותר ומשקלו יעלה בהתאם.

פניו של העובר הולכים ונהיים יותר אנושיים והזנב הלא אסתטי שהיה לו (שהוא בעצם עמוד השדרה בהתפתחותו) נעלם. כעת ניתן כבר להבחין באצבעות ובהונות. השלד של הזעטוט/ה שלך מתפתח ומתקשה. ניצני שיניים מופיעים, למרות ששיניים יתפתחו שם רק כשהפשוט/ית יהיו בני 6-10 חודשים.

המוח של עוברך מייצר סכום עצום של כ-25 אלף תאי עצב חדשים כל דקה. באופן אירוני, את אולי מרגישה שאת מאבדת אותו מספר תאים כל דקה. אם יש לך בן זכר בבטן, הוא מתחיל כעת לפתח את ההורמון המצ'ואיסטי טסטוסטרון.

כדי להכיל את תהליך הגדילה המואץ הזה ועל מנת לספק לעובר מספיק מזון, מתרחבים כלי דם של השלייה. עורו עדיין שקוף, הוא מפתח את איברי הפנים השונים ובשלב זה גודל ראשו הוא כמחצית מגודל הגוף כולו! כמובן שפרופורציות אלו יתאזנו על הזמן.


מעקב הריון, בדיקות הריון: שבוע 11

אם עד עכשיו, שבוע 11 להריון, טרם עשית בדיקת סיסי שלייה לבדיקת פגמים גנטיים העלולים להיות בעובר, מומלץ לשקול לעשות אותה כעת. כמו כן, במידה וטרם עברת בדיקת שקיפות עורפית לגילוי מומים בעובר, שבוע 11 להריון הוא זמן מצוין לעשות כן.

בדיקת שקיפות עורפית היא בדיקת אולטרה סאונד שמטרתה לזהות נשים בעלות סיכון גבוה ללדת תינוקות עם הפרעות כרומוזומליות כגון תסמונת דאון, מומי לב ועוד. במהלך בדיקת שקיפות עורפית נמדד גודל העובר ונמדד עובי אזור שקוף לגלי קול הנמצא בעורף העובר ובו נמצא נוזל צווארי לימפטי. בעזרת נתונים אלו כולל גיל האישה מחשבים את סיכויי העובר להיות נשא של מספר פגמים כרומוזומליים הקשורים במערכת העצבים.

בנוסף לבדיקות, המשיכי לעסוק בפעילות גופנית ולהקפיד על כושר גופני מתאים להריון, את תודי לעצמך אחרי הלידה, כשתחזרי למשקלך המקורי בקלות יחסית.לשבוע 12


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר