שבוע 25

כל המידע על מה שקורה לך ולעובר בזמן שבוע 25 להריון - בדיקות הריון, תזונת הריון וטיפים לאמא שבדרך. שבועות הריון: שבוע 25

מה עובר עלייך: שבוע 25

שבוע 25 להריון ואת כבר בשלהי הטרימסטר השני. תחושות הבחילות וההקאות שאפיינו את הטרימסטר הראשון התמתנו או שנעלמו כבר. גובה הרחם שלך כעת הוא מעט מעל הטבור ובשבוע זה את כבר חשה היטב את תנועות העובר.

את ממשיכה לעלות במשקל ועד כה עלית בממוצע כשבעה ק"ג מתחילת ההריון. מכאן ואילך צפי להמשך עליה במשקל בממוצע של כשני ק"ג לחודש עד לסוף ההריון.

בלוטות החלב שבחזך ממשיכות לצבור נפח בשל גירוי ההורמונים פרוגסטגן ואסטרוגן והשדיים גדלים עקב המשך צבירת רקמת שומן בתוכם. צמיחה זו תלווה בהמשך בתחושת גודש ורגישות בחזה.

מתחילת שבוע 25 להריון ואילך את עלולה לחוש בהתכווצויות עדינות ובלתי סדירות של הרחם כתוצאה מצמיחתו המהירה. התכווצויות אלה נקראות "התכווצויות ברקסטון היקס". סיבי שריר הרחם נמתחים והתכווצויות מורגשות בעיקר בבטן התחתונה ובמפשעות.

העור שלך, במיוחד בבטן ובפנים, נמתח ומתמלא ברק תודות להגברת זרימת הדם בו. מתחילה להופיע פיגמנטציה כהה הבולטת יותר אם עורך בהיר, בעיקר בעטרות בפטמות ובקו הבטן העובר מהטבור ועד לערווה. בנוסף, כתוצאה מזרימת הדם המוגברת, כלי הדם מתרחבים בהשפעת הורמוני ההריון, לחץ הדם יורד ומורגשת לעתים תחושת סחרחורת - בעיקר לאחר עמידה ממושכת ומעבר מהיר משכיבה או ישיבה לעמידה.

עם התקדמות ההריון והגברת זרימת הדם ברירית האף, הרירית הופכת לבצקתית יותר ונוטה לדמם. כמו כן מתגברות הנחירות, בגלל חסימה חלקית של דרכי הנשימה. החניכיים הופכות לבצקתיות ורגישות ולעתים מדממות בעת צחצוח השיניים.

מה עובר על העובר: שבוע 25

כשמגיע שבוע 25 להריון העובר כבר נמצא לאחר סריקת המערכות השנייה וכל אבריו מפותחים היטב. אורכו כ-32 ס"מ ומשקלו הממוצע 700 גרם. הוא מתחיל לצבור רקמת שומן וממשיך להגדיל את מימדי אבריו. בשבוע זה מתחיל תהליך מואץ של התפתחות חדרי המוח.

בנוסף, ישנה האצה בצמיחת הריאות וכלי דם תוך ריאתיים מתחילים להיווצר. בשבוע זה נפתחים לראשונה הנחיריים ובאולטרה סאונד ניתן לצפות בתנועות נשימה.

חוש השמע של התינוק שלך מפותח לחלוטין והוא מסוגל בשלב זה להגיב לקולות. בתקופה זו, פחות או יותר, מתחיל להיווצר המקוניום (צואה ראשונה) בתוך המעי, שהתינוק ישחררו לראשונה בימים הראשונים שלאחר הלידה ועם תחילת ההנקה.

ניצני השיניים הקבועות מתחילים להופיע בחניכיים והם אלה שיחליפו בעתיד את שיני החלב הנשירות.


מעקב הריון, בדיקות הריון: שבוע 25

במסגרת מעקב הריון השגרתי אצל הרופא, בזמן שבוע 25 להריון נמדדים לחץ הדם, הדופק, המשקל וקיומן של בצקות. גם גודל הרחם נמדד והתאמתו לשבוע ההריון בו את נמצאת. כמו כן, את נשאלת באם את חשה בתנועות העובר. ניתן להשלים את הבדיקה בביצוע אולטרה סאונד שגרתי להוכחת צמיחת עובר תקינה, קביעת כמות מי השפיר והדגמת תנועות גוף ונשימה של העובר.

כמו כן, נבדקות תוצאות המעבדה להמוגלובין, בדיקת שתן כללית ותרבית וכן הנוגדנים ל-RH במידה ואת בעלת סוג דם RH שלילי.

בנוסף, במידה וטרם ביצעת בדיקת העמסת סוכר במטרה לשלול הסיכוי לסוכרת הריונית, שבוע 25 להריון הוא זמן מצוין לכך (ניתן לערוך את הבדיקה בין שבוע 24 להריון עד שבוע 26 להריון).

בימים שלפני בדיקת העמסת סוכר עליך לאכול כרגיל על מנת לקבל תמונת מצב טבעית. תמיסת הסוכר מתוקה מאוד, לכן מומלץ למצוץ לימון לאחר השתיה למניעת בחילות, או לחילופין ניתן לבצע את הבדיקה עם תמיסת גלוקוסטנדרט המכילה 50 גרם סוכר ובעלת טעם תות מתוק-חמצמץ.

לשבוע 26


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר