בריאות, רפואה
מאמרים | פורומים | רופאים  
  חיפוש במאמרים  
הריון ולידהדיאטה, תזונהתרופות, ויטמיניםעיניים, משקפייםניתוחים פלסטייםרפואה משלימהקוסמטיקה, איפורעיצוב שיערפסיכולוגיהאורטופדיה
 
מין, יחסים, זוגיותכושר גופנירפואת שינייםרפואת ילדיםלב, כלי דםעזרה ראשונהמחלות, טיפוליםגיל הזהבחוק משפט, ביטוחמתכוני בריאות
 בריאות ראשי»פענוח בדיקות»בדיקות סקר»בדיקת פאפ - Pap smear, Papanicolaou Test
הוסף למועדפים 
שינוי בריאותי לקראת השנה האזרחית החדשה
אתמיד בפעילות גופנית
אוכל פחות בשר
אקפיד על משקל תקין
אפסיק לעשן
אתחבר לרוחניות שלי
 
  הצבע  
  
מה הסיכוי שלכם לשמור על המשקל לאורך זמן?
מה הסיכוי שלכם לשמור על המשקל לאורך זמן?
כמעט כולנו נמצאים בנדנדת הק"ג. בתקופה אחת שומרים על התזונה ועל המשקל, מורידים קצ...
פענוח בדיקות
 | עקבו אחרינו
 
 

בדיקת פאפ

Pap smear, Papanicolaou Test

פענוח בדיקת פאפ, מטרת בדיקת בדיקת פאפ, סיכונים, תוצאות בדיקת בדיקת פאפ.

מטרת הבדיקה


בדיקת פאפ, הנקראת גם משטח פאפ או פאפ סמיר, היא בדיקה לגילוי סרטן צוואר הרחם אצל נשים.

תיאור


בדיקת פאפ היא בדיקה לגילוי סרטן צוואר הרחם. גילוי מוקדם ככל הניתן של סרטן צוואר הרחם מאפשר מתן טיפול ומעניק סיכוי גדול יותר להירפא. בדיקת פאפ יכולה גם לזהות שינויים בתאי צוואר הרחם שמעלים את הסיכוי להתפתחות סרטן צוואר הרחם בעתיד.

 כיצד מבוצעת בדיקת פאפ?


במהלך בדיקת פאפ האישה מתפשטת מהמותניים ומטה ושוכבת על שולחן הבדיקה על הגב עם הרגליים למעלה. לאחר מכן הרופא בעדינות מחדיר לנרתיק ספקולום, מכשיר המחזיק את קירות הנרתיק בנפרד, כך שניתן יהיה לראות את צוואר הרחם. לאחר מכן הרופא נוטל דגימות של תאים מצוואר הרחם באמצעות מברשת רכה או מכשיר גירוד המכונה מרית. את הדגימות הוא מורח על משטח זכוכית מיוחד. כל התהליך אינו כואב, אך יכול לגרום מעט אי נוחות. לאחר הבדיקה, הדגימות שניטלו נשלחות למעבדה שם הן נבדקות במיקרוסקופ. בדיקת פאפ מבוצעת בדרך כלל עם בדיקת אגן שגרתית בה הרופא בוחן את אברי המין החיצוניים והפנימיים של האישה.

 מהי בדיקת פאפ דק?


כיום ישנה שיטה מתקדמת יותר משיטת פאפ הישנה. בשיטה החדשה, המכונה פאפ דק, ThinPrep Pap Test - Liquid Based Cytology, תהליך הבדיקה הוא זהה אולם התאים שניטלו לא נמרחים על משטח זכוכית אלא מוכנסים לבקבוקון עם חומר משמר. לאחר מכן התאים שצריכים להיבדק מופרדים מתאי הדם הצמודים אליהם ורק אז מועברים למשטח זכוכית. שיטה זו היא מדויקת יותר והסיכוי לזהות תאים לא תקינים הוא גבוה יותר. כמו כן, בשיטה זו יש פחות טעויות בתוצאות כגון למשל, תוצאה המראה על תאים לא תקינים אף על פי שהאמת היא שהתאים תקינים ובריאים, וההפך.

בדיקת פאפ דק אושרה על ידי ה-FDA בשנת 1996 וכעת היא בדיקת הפאפ הטובה ביותר. החיסרון של בדיקת פאפ דק הוא שהיא יקרה יותר. מחירה משתנה בקופות החולים השונות ובמכונים הפרטיים ומשתנה בהתאם לסוג הביטוח הרפואי של האישה.

 מהו סרטן צוואר הרחם?


סרטן צוואר הרחם הוא סרטן ממאיר באזור צוואר הרחם. בשלבים מוקדמים יחסית של הסרטן עלולים להופיע דימומים וגינאליים אך לרוב מופיעים סימפטומים רק בשלבים מתקדמים. הטיפול במחלה מורכב מניתוח (כולל כריתה מקומית של הנגע) בשלבים מוקדמים, וכימותרפיה והקרנות בשלבים המתקדמים של המחלה.

הידבקות בווירוס הפפילומה האנושי (HPV) היא גורם הכרחי להתפתחות של כמעט כל המקרים של סרטן צוואר הרחם. בישראל קיים חיסון סרטן צוואר הרחם שהוא בעצם חיסון נגד HPV. חיסון זה יעיל נגד ארבעה זנים נבחרים של הנגיף הגורמים ליותר מ-70% מהמקרים של סרטן צוואר הרחם ול-90% ממקרי היבלות באברי המין. מכיוון שהחיסון מוגבל רק לארבעה זנים אלו, כדאי שגם נשים שקיבלו את החיסון ימשיכו לעבור בדיקות פאפ במהלך חייהן.

על פי נתוני הערכה עולמיים, סרטן צוואר הרחם הינה המחלה הממארת השנייה בשכיחותה בקרב נשים מתחת לגיל 45 במדינות מפותחות. כ- 500 אלף נשים מאובחנות מדי שנה כחולות בסרטן צוואר הרחם, מספר שצפוי לגדול מדי שנה ואף להכפיל את עצמו עד שנת 2050 באם לא ינקטו צעדים מונעים דוגמת החיסון. מדי שנה נפטרות כ- 270 אלף נשים מסרטן צוואר הרחם והוא מהווה את גורם התמותה השלישי בעולם, אחרי סרטן השד וסרטן הריאות.

נשים בעלות סיכון גבוה לסרטן צוואר הרחם הן, למשל:

 נשים עם תאים טרום סרטניים הנמצאים בצוואר הרחם (ניתן לגלותם בבדיקת פאפ).
 נשים שנולדו לאמהות שנטלו את התרופה הסינטטית diethylstilbestrol נגד הפלה במהלך ההריון, נמצאות בסיכון גבוה יותר להתפתחות סרטן.
 נשים חולות איידס.
 נשים עם מערכת חיסונית חלשה עקב השתלת איברים, טיפול כימותרפי או שימוש קבוע בסטרואידים.

 בדיקת קולפוסקופיה (colposcopy)


בדיקה נוספת הקשורה קשר הדוק לבדיקת פאפ היא קולפוסקופיה. אם התוצאות של בדיקת פאפ לא נורמאליות, בדרך כלל יש לבצע קולפוסקופיה. קולפוסקופיה הינה הסתכלות על צוואר הרחם באמצעות מיקרוסקופ מיוחד. באמצעות הקולפוסקופיה ניתן לבחון היטב את הנרתיק וצוואר הרחם וניתן לאבחן שינויים בצוואר הרחם שעשויים להסביר את התשובה הלא תקינה שהתקבלה בבדיקת פאפ.

כמו בבדיקת פאפ, גם במהלך בדיקת קולפוסקופיה האישה מתפשטת מהמותניים ומטה ושוכבת על שולחן הבדיקה על הגב עם הרגליים למעלה. לאחר מכן הרופא בעדינות מחדיר לנרתיק ספקולום כך שניתן יהיה לראות את צוואר הרחם. לאחר מכן הרופא צובע את צוואר הרחם בעזרת צמר גפן או ספוגית בתמיסה מדוללת של חומצה אצטית 5% ואח"כ גם בתמיסת יוד. החומצה האצטית גורמת לתאים לא תקינים להלבין וכך הרופא יכול לזהות אזורים שצריכים בדיקה נוספת.

הקולפוסקופיה מסייעת לרופא להחליט אם יש צורך בנטילת ביופסיה כחלק מהברור של הממצאים הלא תקינים. הביופסיה כרוכה לעיתים בתחושת אי נעימות קלה ומבוצעת ללא צורך בהרדמה מקומית. תשובת הביופסיה תוביל בדרך כלל לאבחנה מדויקת אם אכן קיימים שינויים לא תקינים בצוואר הרחם.


הכנות לבדיקה


כדי להבטיח את יעילות בדיקת פאפ מומלץ להימנע מקיום יחסי מין, או שימוש בכל תרופה הנלקחת דרך הנרתיק, או שימוש בקוטלי זרע במשך יומיים לפני בדיקת פאפ. כל אלו יכולים להפריע לזיהוי תאים חריגים בבדיקת פאפ. כמו כן, מומלץ לא לבצע בדיקת פאפ בזמן המחזור החודשי, אף על פי שתיאורטית ניתן לבצעה בזמן זה.


משך הבדיקה


בדיקת פאפ אורכת מספר דקות.

סיכונים


בדיקת פאפ היא אמנם דרך מצוינת לגלות סרטן צוואר הרחם אולם יש לה חסרונות. לעיתים התוצאות של בדיקת פאפ יכולות להיות שליליות באופן שגוי, כלומר, הבדיקה מראה שאין תאים לא תקינים, למרות שכן קיימים תאים כאלו. תוצאות שליליות שגויות כאלו יכולות להתקבל עקב איסוף לקוי של התאים, עקב מספר קטן מאוד של תאים לא תקינים אצל האישה (ולכן הבדיקה לא זיהתה אותם), עקב דם או תאים דלקתיים שהסתירו את התאים הלא תקינים. חשוב לדעת שלסרטן צוואר הרחם לוקח מספר שנים להתפתח, לכן גם אם בדיקה אחת לא זיהתה תאים פגועים, הבדיקה שתבוא אחריה ככל הנראה תזהה.

תדירות ביצוע


באופן כללי, רופאים ממליצים לבצע בדיקת פאפ ראשונה בגיל 21 ואח"כ כל שנתיים-שלוש. באם כל בדיקות הפאפ שאישה מעל גיל 30 עברה היו תקינות, ניתן להחליט על תדירות נמוכה יותר של בדיקות פאפ. אם לאישה מסוימת ישנם גורמי סיכון לסרטן צוואר הרחם, אז היא צריכה לעבור את הבדיקות בתדירות גבוהה יותר. ארגוני בריאות שונים מסכימים כי נשים מעל גיל 70 יכולות להפסיק את שגרת בדיקות הפאפ אם היו להן שלוש בדיקות שליליות ברציפות ב-10 השנים האחרונות.

תוצאות, פענוח


תוצאות תקינות של בדיקת פאפ הן: בצוואר הרחם התגלו רק תאים נורמאלים ותקינים. תוצאות לא תקינות הן: התגלו תאים חריגים מסוג מסוים (ישנם מספר סוגים של תאים חריגים). אין זה אומר שישנו סרטן צוואר הרחם, רק שישנם תאים לא נורמאליים. אם התוצאות לא נורמאליות בדרך כלל כי יש לבצע בדיקות נוספות כגון קולפוסקופיה.