בריאות, רפואה
מאמרים | פורומים | רופאים  
  חיפוש במאמרים  
הריון ולידהדיאטה, תזונהתרופות, ויטמיניםעיניים, משקפייםניתוחים פלסטייםרפואה משלימהקוסמטיקה, איפורעיצוב שיערפסיכולוגיהאורטופדיה
 
מין, יחסים, זוגיותכושר גופנירפואת שינייםרפואת ילדיםלב, כלי דםעזרה ראשונהמחלות, טיפוליםגיל הזהבחוק משפט, ביטוחמתכוני בריאות
 בריאות ראשי»פענוח בדיקות»בדיקות דם | כימיה בדם»בדיקת דם CK - Creatine phospho kinase, CPK
הוסף למועדפים 
שינוי בריאותי לקראת השנה האזרחית החדשה
אתמיד בפעילות גופנית
אוכל פחות בשר
אקפיד על משקל תקין
אפסיק לעשן
אתחבר לרוחניות שלי
 
  הצבע  
  
האם אתם טובים במיטה?
האם אתם טובים במיטה?
כל מי שהיתה איתך טענה שהיה לה מעולה וחזרה עוד פעם? גברים שאת מכירה בטוחים שאת הס...
פענוח בדיקות
 | עקבו אחרינו
 
 

בדיקת דם CK

Creatine phospho kinase, CPK

פענוח בדיקת דם CK, מטרת בדיקת בדיקת דם CK, סיכונים, תוצאות בדיקת בדיקת דם CK.

מטרת הבדיקה


לבדוק האם האדם עבר התקף לב ולבדוק מחלות שרירים.

תיאור


בדיקת דם CK, או בשמותיה הנוספים בדיקת קראטין קינאז ובדיקת קריאטנין פוספוקינז מודדת את רמת האנזים קריאטין קינאז. אנזים זה נמצא במוח, בלב, בשרירי השלד וברקמות אחרות. אנזימים הם חלבונים שמסייעים לתאים לבצע את פעולתם השגרתית. קיימות שלוש צורות שונות של אנזים CK בגוף:

CK-MM (נמצא בשרירי השלד והלב).
CK-MB (נמצא בעיקר בלב).
CK-BB (נמצא בעיקר במוח).

הכמות הקטנה של CK בדם מגיעה בעיקר מהשרירים. ה-CK שנמצא במוח בדרך כלל לא נכנס למחזור הדם. רמות ה- CK בדם עולות כאשר תאי שריר הלב או שרירים אחרים נפגעים. למשל, לאחר התקף לב, בארבע עד שש השעות הראשונות, ריכוז ה-CK בדם מתחיל לעלות. הוא מגיע לרמה הגבוהה ביותר לאחר 18 עד 24 שעות וחוזר לרמה התקינה לאחר יומיים-שלושה מההתקף. תוצאת בדיקת דם CK תהיה גבוהה גם כאשר שרירי השלד נפגעים.


הכנות לבדיקה


לפני בדיקת דם CK אין צורך בהכנות מיוחדות.


משך הבדיקה


בבדיקת דם CK, נטילת הדם אורכת מספר דקות. אחר כך הדם נשלח למעבדה והתוצאות מתקבלות בדרך כלל בתוך כ-45 דקות ומעלה, בהתאם לזמינות המעבדה והמרכז הרפואי.

סיכונים


בדיקת דם CK היא בדיקה לא מסוכנת, אולם בכל בדיקת דם ישנו סיכון קטן. ראשית, יתכן כי יהיה קשה לאדם הנוטל את הדם למצוא את הווריד המתאים אצל הנבדק. לאחר נטילת הדם קיימים סיכויים קלושים להתרחשות אחד מהבאים: דימום יתר מהנקב, התעלפות או תחושת סחרחורת, המטומה (דם שהצטבר מתחת לעור) או זיהום (שמהווה סיכון קל בכל מקרה של פצעים פתוחים).

תדירות ביצוע


בדיקת דם CK מתבצעת בדרך כלל כאשר יש סימנים שהאדם עבר התקף לב (כגון, כאבים בחזה) וכאשר אדם מתלונן על כאבי שרירים או חולשת שרירים. כאשר אדם עובר התקף לב ומגיע לחדר מיון, בדרך כלל הוא עובר בדיקת דם CK מיד כשהוא מגיע ועוד שלוש בדיקות CK במרווחי זמן של ארבע-שש שעות.

תוצאות, פענוח


התוצאות התקינות של בדיקת דם CK הן: גברים: 174-38 יחידות לליטר (U/L), נשים: 140-26 יחידות לליטר (U/L).

תוצאה גבוהה מדי של בדיקת דם CK מעידה על כך שכבר התרחש נזק ללב או לשרירים אחרים. כאשר מתקבלת תוצאה גבוהה והחשד הוא שהיא נובעת מהתקף לב, בדרך כלל מבצעים בדיקה נוספת מדויקת יותר. בדיקה זו מכונה בדיקת טרופונין והיא בודקת נזק בלב. אצל למעלה ממחצית מהסובלים מאירוע מוחי עולה רמת ה- CK. הרמות מגיעות לשיא תוך שלושה ימים מהאירוע. הרמות נמוכות מאלו המופיעות לאחר התקף לב חריף והן נשארות גבוהות במשך זמן ארוך יותר.

תוצאה גבוהה יכולה להעיד גם כי השרירים חוו מאמץ גדול, כמו למשל לאחר אימונים מאומצים של הרמת משקולות, או שהשרירים חוו נזק מנפילה, תאונת דרכים, ניתוח ועוד.

תוצאה גבוהה מתקבלת אצל אנשים שריריים ואנשים שחורים (כגון אפריקאים) להם יש מסת שרירים גדולה יותר משאר הקבוצות באוכלוסיה. גם תרופות, כגון תרופות להורדת כולסטרול, יכולות לגרום לנזק לשרירים ולתוצאה גבוהה בבדיקת דם CK. תוצאה נמוכה של בדיקת דם CK מתקבלת בתחילת הריון.