בריאות, רפואה
מאמרים | פורומים | רופאים  
  חיפוש במאמרים  
הריון ולידהדיאטה, תזונהתרופות, ויטמיניםעיניים, משקפייםניתוחים פלסטייםרפואה משלימהקוסמטיקה, איפורעיצוב שיערפסיכולוגיהאורטופדיה
 
מין, יחסים, זוגיותכושר גופנירפואת שינייםרפואת ילדיםלב, כלי דםעזרה ראשונהמחלות, טיפוליםגיל הזהבחוק משפט, ביטוחמתכוני בריאות
 בריאות ראשי»פענוח בדיקות»בדיקות הריון»סקירת מערכות - Level 2 Ultrasound, Ultrasound Anatomy Scan
הוסף למועדפים 
שינוי בריאותי לקראת השנה האזרחית החדשה
אתמיד בפעילות גופנית
אוכל פחות בשר
אקפיד על משקל תקין
אפסיק לעשן
אתחבר לרוחניות שלי
 
  הצבע  
  
האם אתם סובלים מחרדות?
האם אתם סובלים מחרדות?
חרדות, העולם מלא בחרדות. חרדה חברתית, חרדת בחינות, חרדה מנאום בפני קהל, חרדת מעל...
פענוח בדיקות
 | עקבו אחרינו
 
 

סקירת מערכות

Level 2 Ultrasound, Ultrasound Anatomy Scan

פענוח סקירת מערכות, מטרת בדיקת סקירת מערכות, סיכונים, תוצאות בדיקת סקירת מערכות.

מטרת הבדיקה


לסרוק את מערכות הגוף של העובר ולאתר מומים.

תיאור


סקירת מערכות היא בדיקת אולטרסאונד בה סורקים את כל מערכות הגוף של העובר. בדיקת אולטרסאונד (בדיקת על-שמע) היא בדיקה המשתמשת בגלי קול, שלא נשמעים לאוזן האנושית, להדמיית איברים פנימיים בגוף. קיימות שלוש בדיקות סקירת מערכות:

1. סקירת מערכות מוקדמת הנערכת בשבועות 14-16


מטרת סקירת מערכות מוקדמת היא לאבחן מומים בשלב מוקדם של ההריון או סימנים המהווים סיבה לביצוע בדיקת כרומוזומים על ידי דיקור מי שפיר. הבדיקה מתבצעת בדרך כלל בגישה לידנית (דרך הנרתיק). בסריקה זו ניתן לגלות אחוז גבוה מהמומים שייראו בסקירת מערכות מאוחרת שמבוצעת בשבועות מתקדמים יותר.

בסקירת מערכות מוקדמת בוחנים את איברי העובר שכבר נראים כגון אצבעות, פנים, מבנה הלב, תנועות, תנוחות אנושיות ועוד. יתרונה של הסקירה מתבטא בעיקר באותם מקרים של מציאת מומים קשים שמצריכים הפסקת הריון. סיום הריון בשבועות אילו הינו למעשה הפלה מאוחרת ולא לידה מוקדמת (כפי שקורה באותם מקרים שבהן המום מזוהה מאוחר יותר). הבדיקה איננה נמצאת בסל הבריאות ומחירה 2,200-1,500 שקל. הביטוחים המשלימים מאפשרים לקבלה בהשתתפות עצמית של כמה מאות שקלים.

2. סקירת מערכות מאוחרת הנערכת בשבועות 20-22


בדיקה זו, המבוצעת בגישה ביטנית (על פני הבטן), כלולה בסל הבריאות של מדינת ישראל ומבוצעת לכל אישה המעוניינת בכך. בבדיקת סקירת מערכות מאוחרת בוחנים את ראש העובר, את המוח, המותניים, ארבעת חדרי הלב, הכליות, שלפוחית השתן, הקיבה, עמוד השדרה, אברי המין ועוד. בנוסף, נערכות מדידות כדי לוודא שהתינוק גדל כראוי בהתאם לגיל ההריון. הבדיקה בוחנת גם את רמות מי השפיר, את מיקום השליה ואת קצב הלב של העובר. סקירת מערכות מאוחרת מאפשרת לאבחן כ-50% מהמומים העובריים. אחוז האבחון תלוי מאד בטיב המכשיר ובניסיון הבודק.

3. סקירת מערכות מורחבת הנערכת בדרך כלל בשבועות 18-24


סקירה זו מבוצעת בגישה בטנית בדרך כלל, היא קפדנית יותר מהסקירה המאוחרת והיא נערכת במסגרת סל הבריאות אם יש צורך רפואי לכך, או בתשלום על פי רצון המטופלת אם אין צורך רפואי. ניתן לבצע סקירה מורחבת גם בשבועות 14-17 (סקירה מוקדמת מורחבת). סקירת מערכות מורחבת היא יותר מקיפה מהמאוחרת וכוללת בנוסף הדמיה של פני העובר, מבנה הלב והגפיים. לרוב, מבצעי בדיקה זו מיומנים מאד בביצוע בדיקות אולטראסאונד. בבדיקה ניתן לגלות בין 80% ל-90% מהמומים העובריים.

בדיקות סקירת מערכות הן חוויה מהנה במיוחד להורים אשר צופים בתינוקם ובוחנים אותו לפרטי פרטים עוד בטרם נולד.

 מהלך בדיקת סקירת מערכות:


בסקירת מערכות בגישה בטנית (על הבטן), לעתים האישה מתבקשת ללבוש חלוק בית חולים. אח"כ האישה שוכבת על שולחן מרופד בו מורחים על ביטנה ג'ל מיוחד. לאחר מכן, מכשיר קטן הקרוי מתמר מופעל על הבטן על ידי הרופא. המכשיר שולח גלי קול אל תוך הבטן אשר משקפים את פנים הבטן והעובר. גלי הקול הופכים לתמונה המופיעה על גבי מסך המחובר למכשיר האולטרסאונד. בתמונות ניתן לצפות מיד ואף להקליטן על קלטת, דיסק, להדפיסן וכו'. יתכן כי האישה תתבקש לעצור את נשימתה מספר פעמים במהלך הבדיקה. הבדיקה אינה כואבת ואינה גורמת אי נוחות.

בסקירת מערכות המבוצעת בגישה וגינלית, מוחדרת צינורית לתוך תעלת הנרתיק. הבדיקה הוגינלית אינה כואבת או מסוכנת לאם או לעובר אך יכולה להיות כרוכה במעט אי נוחות. בדיקה זו קשה יותר מהבדיקה הבטנית מבחינת הבודק והיא מצריכה מיומנות רבה. אולטרסאונד וגינאלי מבוצע בדרך כלל בסקירת מערכות ראשונה או כאשר יש חשד לבעיה מסוימת בהריון. בדיקת אולטרסאונד של איברי העובר דרך הנרתיק היא מאוד מדויקת ומתאפשרת אך ורק בשלבים מוקדמים של ההריון.


הכנות לבדיקה


אין הכנות מיוחדות לבדיקות סקירת מערכות. בבדיקת אולטרסאונד בטני (על הבטן) חלק מהרופאים מבקשים מהנבדקת לשתות כארבע כוסות מים לפני הבדיקה ולא להטיל שתן, כך ששלפוחית השתן תהיה מלאה, מה שתורם לתצוגה טובה יותר של העובר על המסך.


משך הבדיקה


בדיקת סקירת מערכות אורכת כ-30-45 דקות.

סיכונים


בדיקות סקירת מערכות הן בדיקות בטוחות, לא מסוכנות וללא תופעות לוואי לאם או לתינוק. בדיקות סקירת מערכות לא עושות שימוש בקרינה מסוכנת כפי שעושות בדיקות רנטגן.

תדירות ביצוע


סקירת מערכות מוקדמת נערכת בשבועות 14-16, סקירות מערכות מאוחרת ומורחבת נערכות בדרך כלל בשבועות 18-24.

תוצאות, פענוח


התוצאות התקינות של בדיקות סקירת המערכות הן: התינוק מתפתח כהלכה, המערכות בגופו תקינות, השליה, מי השפיר והאיברים הסמוכים נראים כרגיל ומתאימים לגיל ההריון.

 תוצאות לא תקינות של סקירת מערכות מוקדמת או מאוחרת יכולות להיות למשל:עובר מת.

מומים קשים או קלים כגון בעיות בהתפתחות הלב, מומים בתעלת עמוד השדרה, במערכת העיכול וכו'.

סמנים רכים (soft markers) – פגמים קלים בצורת העובר כגון אגני כליה מוגדלים, עצם ירך קצרה ועוד שמשמעותם כי קיים סיכוי גבוה יותר לבעיה כרוזומלית. מרבים העוברים בהם נתגלה סמן רך נולדים בריאים ותקינים לחלוטין.